Plavební průvodce - okružní plavba

Okružní plavba - nutné cestovní doklady

Všichni účastníci okružní plavby se musí před naloděním prokázat platným cestovním pasem, jehož platnost je nejméně 6 měsíců po návratu z okružní plavby. Od roku 2012 již nemohou být děti zapsány v pasech rodičů a je nutné, aby měly vlastní cestovní pas. Nelze cestovat na občanský průkaz. Vyřízení vstupních náležitostí vyžadovaných v jednotlivých zastávkách je na zodpovědnosti klienta. Je nezbytně nutné je vyřídit před započetím okružní plavby. Naše cestovní kancelář Vám bude na Vaše přání k dispozici při jejich vyřizování.

Okružní plavba - vízová povinnost

Pro okružní plavby se zastávkou či místem vyplutí z USA je nutné elektronické vstupní povolení (ESTA) nebo platné vízum. Pro vstup na ruské území je nutné si zakoupit fakultativní výlet od plavební společnosti, jež obsahuje povolení vstupu na pevninu. Pro individuální vstup na pevninu je nutné si vízum zajistit předem.

Vstup na území Tunisu a Egypta v rámci okružní plavby se považuje za krátkou návštěvu země, tzv. „tranzit“ a pro pasažéry se vízová povinnost nevztahuje.

Cizinci jsou povinni zjistit si informace o jejich vstupních povinnostech do zemí navštívených v průběhu okružní plavby.

Okružní plavba – doprava do přístavu - vlastní

Dopravu do přístavu pro započetí okružní plavby je možné realizovat několika způsoby – vlastní doprava, letecky, autobusem s naší CK.

Pokud se rozhodnete pro vlastní dopravu, poskytneme Vám informaci o umístění přístavu a parkoviště, které je k dispozici ve většině evropských přístavů. Jeho rezervace je většinou možná předem, maximálně 8 dní před započetím okružní plavby prostřednictvím naší cestovní kanceláře po poskytnutí informace o značce automobilu a SPZ. Parkovné se hradí přímo předem přes naši CK (plavby s MSC Cruises) a nebo na místě v hotovosti na konci okružní plavby při finální platbě (ostatní plavební společnosti). Obvykle si zaměstnanci parkoviště od Vás vezmou klíčky od auta a zaparkují jej na předem rezervované místo a dají Vám potvrzení o předání automobilu. Po skončení okružní plavby Vám klíčky opět předají. Využití služby hlídaného parkoviště není povinné.

Okružní plavba – doprava do přístavu – letecká, autobusová

V případě zakoupené pravidelné letecké dopravy je možné ve většině evropských a zámořských destinacích zajistit transfer od plavební společnosti formou hromadného svozu při splnění podmínek letového rozvrhu.

U vybraných okružních plaveb je rovněž možné využít autobusovou dopravu organizovanou naší cestovní kanceláří. V tomto případě je odjezd z Prahy (konkrétní místo a čas odjezdu bude upřesněn v pokynech) a autobus Vás zaveze přímo do přístavu. Některé okružní plavby mají v nabídce také autobusovou dopravu zajištěnou plavební společností s odjezdem z Vídně.

Okružní plavba - těsně před odjezdem na dovolenou

Proces nalodění na okružní plavbu může začít už doma z pohodlí Vašeho obýváku. Plavební společnosti umožňují u některých destinací on-line odbavení. Toto urychlí proces odbavení v přístavu. Konkrétní odkaz na on-line check-in té které plavební společnosti naleznete v pokynech, které od nás obdržíte nejpozději týden před okružní plavbou. V některých případech také současně s pokyny obdržíte předtištěné visačky na kufry. Ty si můžete vytisknout a zaměstnanci plavební společnosti je pak na zavazadla připevní.

Okružní plavba - proces nalodění v přístavu

V přístavu samotné nalodění na okružní plavbu probíhá tímto způsobem: nejprve je potřeba předat zavazadla personálu, označit je štítkem, který buďto obdržíte předem nebo přímo v přístavu. Zavazadla nejsou omezena váhovým limitem, avšak v případě využití letecké dopravy je nutné řídit se pravidly letecké společnosti. Dále u odbavovací přepážky budete vyzváni předložit lodní lístek a pas. Poté obdržíte palubní kartu, jež slouží jako klíč od pokoje, k nákupům a identifikaci na lodi během celé doby trvání okružní plavby. Při nalodění je nutné složit zálohu 250 Euro na kajutu nebo předložit embosovanou platební kartu (Visa, Vise Electron, Master card, Diners, JCB, American express), na které bude blokována taktéž částka 250 Euro na kajutu. Z této částky se automaticky na konci plavby odečte finanční částka za servisní poplatky (nejsou-li přepdlaceny) a příspěvek pro UNICEF (1 Euro/osoba) a také případná útrata na lodi. Odbavovací proces končí nejpozději 1,5 – 2 hodiny před započetím okružní plavby.

Na okružní plavbu není povoleno brát domácí mazlíčky, zbraně včetně švýcarských nožíků a jízdní kola. Rovněž není povoleno víc jak 1 l alkoholu na osobu. Pokud byste překročili tento limit, personál Vám jej zabaví a vrátí při vylodění.

Okružní plavba – po nalodění

Po vstupu na loď Vás palubní personál nasměruje k Vaší kajutě. Ještě před samotným vyplutím na okružní plavbu je nutné absolvovat bezpečnostní školení. Z rozhlasu na něj bude upozorněno pomocí signálu. V tomto případě je nutné si vzít záchrannou vestu, která bývá umístěna ve skříni ve Vaší kajutě (malé děti a lidé nadměrné velikosti si musí vyzvednout speciální vestu) a dostavit se na místo srazu. Záchranný můstek bývá vyznačen na palubní kartě velkým písmenem. Při bezpečnostním školení je po lodi rozmístěn personál, který Vás ochotně nasměruje. Na místě se dozvíte, jak bezpečně použít záchrannou vestu a jak se chovat v případě ohrožení v průběhu okružní plavby.

Okružní plavba - vylodění

Vylodění probíhá poslední den okružní plavby v ranních hodinách zhruba 2 hodiny po plánovaném návratu. Večer před vyloděním je nutné označená zavazadla připravit před kajutu zhruba do jedné v noci. Visačky na kufry Vám budou doručeny na kajutu. V lodních novinách se dočtete, v kolik hodin máte kde být připraveni na vylodění – obvykle odpovídá barvě Vašich lístků na kufry. Pokud jste ochotni kufry vynést z lodi sami, není nutné je odevzdat večer před ukončením okružní plavby.

Druhý den ráno je zapotřebí do určité hodiny opustit kajutu, nasnídat se a ve stanovený čas se dostavit na určené místo. Vaše kufry, které jste v noci před tím odevzdali, na Vás budou čekat v odbavovací hale. V případě okružní plavby po Karibiku, je nutné opět projít pasovou kontrolou, jelikož se vracíte zpět na území USA.

Okružní plavba - mobilní signál

Ještě do nedávna platilo, že pokud loď vypluje z přístavu, často se mobilní signál ztratil úplně. Nyní můžete i v průběhu okružní plavby na širém moři mít spojení se světem prostřednictvím Vašeho mobilního telefonu. Telefonní operátor O2 Telefonica nabízí roamingový tarif „V letadle a na lodi“. Přehled všech lodí pro okružní plavby, kde je tento tarif k dispozici naleznete na internetových stránkách tohoto operátora. Operátor Vodafone ani T-mobile zatím takovýto tarif na okružních plavbách nenabízejí.

Okružní plavba – ubytování, základní informace

Na všech lodích je možné zvolit si pro Vaši okružní plavbu z několika kategorií ubytování. Základní rozlišení je na kajuty vnitřní, s oknem a s balkónem. Dále pak obvykle bývá, že čím výše na lodi je kajuta umístěna, tím je i její cena vyšší. Kromě těchto základních typů kajut nabízí většina lodí různé typy apartmánů od jednoduchých až po velice luxusní několika pokojové prostory s rozlohou až 100 m2. Podrobnější informace o kajutách naleznete u jednotlivých lodí. Pokud si nejste jisti, jakou kajutu zvolit pro Vaši okružní plavbu, rádi Vám poradíme na základě vlastních zkušeností.

Okružní plavba – ubytování, vybavení kajut

Základní vybavení kajut je ve všech kategoriích stejné. Vždy je k dispozici interaktivní TV/Satelit a telefon (hovory v rámci lodi jsou zdarma, telefonní číslo do kajuty je číslo kajuty). K dispozici jsou ručníky, kdy jejich výměna v případě Vašeho přání probíhá až 2x denně v průběhu okružní plavby společně s úklidem kajuty. Dostatek ručníků je rovněž ve wellness části lodi, na palubě u bazénů a v posilovně. Osušky na pláž jsou obvykle vydávány při výstupu z lodi v průběhu okružní plavby v přístavu oproti předložení palubní karty nebo jsou doručeny přímo na kajutu.

Okružní plavba – ubytování, rozložení kajut

Kajuty jsou koncipované jako dvojlůžkové nebo tří a čtyřlůžkové. Na některých lodích jsou pro okružní plavby k dispozici i rodinné kajuty. V případě vnitřních a venkovních kajut s oknem tří a čtyř lůžkových je 3. a 4. lůžko obvykle koncipované jako sklopné. U kajut s balkónem, suite a apartmánů se jedná o rozkládací gauč. Plavební společnosti rovněž nabízejí kajuty pro tělesně postižené, které jsou obvykle prostornější a upravené pro jejich potřeby. Při objednání okružní plavby je nutné tento požadavek nahlásit CK.

Okružní plavba – ubytování, elektronická zařízení a wifi

V některých kajutách na lodi je k dispozici wifi připojení za poplatek. Obvykle je však lepší a silnější signál v prostorách u recepce a to i pokud je loď v průběhu okružní plavby právě na širém moří. Další možností je využití internetového koutku, kde jsou instalované počítače s internetovým připojením za poplatek. Na kajutách je v průběhu okružní plavby zakázáno zapojovat do zásuvek vlastní elektrické spotřebiče a kouřit na balkóně, a to z důvodu nebezpečí požáru. Na kajutě je vždy alespoň jedna zásuvka typu 230 V.

Okružní plavba - stravování

Stravování na lodi je ve formě rozšířené plné penze v bufetové restauraci a plné penze v servírované restauraci. V ceně plavby je zahrnuto stravování v obou typech restauračních zařízení.

Bufetová restaurace – obvykle bývá na 13. palubě. V průběhu dne je zde snídaně, oběd, odpolední bufet, večeře a půlnoční bufet. Časy jednotlivých jídel jsou na každý den upřesněny v lodních novinách. Vybírat můžete z bohaté nabídky hlavních jídel, ovoce, zeleniny, dezertů a další. K dispozici jsou 24 hodin denně nápoje z nápojového automatu (voda, káva, čaj, mléko a k snídani džusy), v letních měsících bývá také zmrzlina. V bufetové restauraci oděv nepodléhá žádným formalitám ani v průběhu večeří.

Servírovaná restaurace – obvykle na 5. a 6. palubě. Konkrétní restaurace spolu s číslem Vašeho stolu a časem večeře je uvedena na Vaší plavební kartě. Čas je uveden ve formě 1. nebo 2. seating. Čas prvního bývá okolo 19:00 hodiny a druhého okolo 20:30 hodiny. Záleží vždy na jednotlivém itineráři a může se měnit v průběhu okružní plavby. Oběd a snídaně probíhá volně pouze v jedné z restaurací a číslo stolu nehraje roli. Zde jsou základní nápoje k dispozici pouze v průběhu snídaní. Přes den stravování nepodléhá žádným společenským pravidlům. Večeře jsou společenskou událostí a vyžadují přiměřené společenské oblečení (konkrétní typ oděvu – casual, informal a formal je uveden v lodních novinách).

Pokud máte chuť na něco trochu jiného, můžete vybírat z nabídky tematicky zaměřených restaurací a la carte. Zde je je nutné udělat rezervaci předem a zaplatit rezervační poplatek (cca 25 Euro).

Pokud máte nějaké zdravotní omezení např. v podobě bezlepkové diety, je nutné tuto informaci předem nahlásit cestovní kanceláři J&M Cruise a na lodi bude pro Vás připraven speciální jídelníček.

Okružní plavba - servisní poplatky

Servisní poplatky jsou v podstatě povinným spropitným, které hradí každý účastník okružní plavby včetně dětí. Připočítává se automaticky k závěrečnému účtu, který je vyrovnán poslední den plavby před vyloděním. Nově je možné toto spropitné uhradit předem přes naši cestovní kancelář a na lodi již tato částka nebude účtována. Servisní poplatky tvoří část mzdy a jsou rozděleny celému personálu na lodi. Nedoporučuje se dávat individuální spropitné číšníkům a pokojským.

Okružní plavba - útrata na lodi a placení

Na lodi ve většině případů nepotřebujete hotovost, výjimkou je např. kasino, herní zóna. Veškerá Vaše útrata se načítá na Vaši plavební kartu, kterou obdržíte při nalodění a slouží rovněž jako klíč od kajuty a identifikační karta. Při check-in jste vyzváni, abyste si zvolili způsob úhrady servisních poplatků a útraty na lodi. Zvolit si můžete platbu kartou, jejíž údaje si personál nahraje (je nutné, aby karta byla embosovaná) nebo v hotovosti, kdy je nutné složit kauci zhruba ve výši 250 Euro na kajutu nebo 150 Euro na osobu (částka bude nahrána na plavební kartu). Toto neplatí, pokud jste servisní poplatky hradili předem.

Po předložení karty obsluze budete vyzváni k podepsání účtenky, jejíž kopie Vám zůstane. Na lodích v barech a restauracích se uplatňuje automatické spropitné, kdy se ke každé objednávce připočítává 15 % z ceny.

V noci před vyloděním Vám palubní personál doručí na kajutu závěrečný účet s rozpisem jednotlivých položek k úhradě. Pokud jste si zvolili platbu kartou a vše je v pořádku, stačí pouze podepsat jedno vyhotovení a odevzdat druhý den na recepci. Při platbě v hotovosti budete vyzváni vyrovnat svůj účet osobně. Pokud budete mít přeplatek, plavební společnost Vám jej vyplatí.

Měnou na lodi je euro nebo americký dolar v závislosti na destinaci.

Euro – Středomoří, Rudé moře, Antily, při transatlantických plavbách z Evropy na jih.

Dolar – Karibik, Severní Amerika, Jižní Amerika a Jižní Afrika, transatlantická plavba.

Okružní plavba - zastávky v přístavech

Předpokládaný itinerář okružní plavby je znám již při rezervaci zájezdu. Nicméně plavební společnost si vyhrazuje právo trasu okružní plavby změnit či v přístavu nezastavit, pokud k tomu má objektivní důvody, např. z důvodu nepříznivých povětrnostních či bezpečnostních podmínek. O konkrétní situaci vždy rozhoduje kapitán lodi a cestovní kancelář nemá možnost toto rozhodnutí žádným způsobem ovlivnit. Cestujícím v tomto případě nevzniká nárok na odškodnění. Dopředu není známé, v jaké části přístavu loď bude kotvit ani zda bude nutné pro vstup na pevninu použít tendru.

Ve většině přístavů není nutné pro vstup na pevninu žádné zvláštní povolení (s výjimkou USA, Ruské federace a další.). Je možné si zakoupit výlet od plavební společnosti, nebo se vydat na pevninu na vlastní pěst. V přístavech stojí obvykle taxi nebo je možné využít městské hromadné dopravy. V některých přístavech plavební společnost zajišťuje vlastní shuttle busy, které Vás za poplatek zavezou do centra a zpět a jezdí každých 15 min.

Při každém vylodění a nalodění je nutné předložit plavební kartu k identifikaci a mít u sebe i jiný průkaz totožnosti.

Okružní plavba - fakultativní výlety, nápojové balíčky a další balíčky služeb na lodi

Plavební společnosti nabízí v každém přístavu řadu výletů pořádaných zkušenými průvodci v několika světových jazycích. V českém jazyce bohužel nejsou. Výlet je možné zarezervovat již před započetím okružní plavby z pohodlí domova u cestovní kanceláře nebo přímo na palubě lodi nejpozději den předem. Upozorňujeme však na to, že některé výlety mohou být velice brzy vyprodané, zejména v případě výletů na území Ruské federace, kde je nutné výlet mít. Přehled výletů pro konkrétní okružní plavbu Vám cestovní kancelář na vyžádání zašle. V některých případech, například z důvodu malého zájmu či špatného počasí, může být výlet plavební společností zrušen. Není bohužel v moci cestovní kanceláře toto nějakým způsobem ovlivnit. Pokud jste si jej objednali předem, cestovní kancelář Vám po předložení potvrzení z lodi úhradu po návratu z okružní plaby zašle zpět.

Jako rozšíření plné penze plavební společnosti nabízejí nápojové balíčky různých typů. Něteré jsou na bázi all inclusive (v tomto případě je nutné, aby jej měly všechny osoby na kajutě, v případě dětí od 3 let v dětské obdobě zakoupené na celou dobu okružní plavby), jiné formou kupónků na určitý počet nápojů. Nabídka balíčků je různá v závislosti na destinaci a plavební společnosti. Nápojové balíčky lze zakoupit před okružní plavbou u cestovní kanceláře. Na lodi je nabídka nápojových balíčků omezena a připočítává se 15 % servisní poplatek.

Další služby, které si můžete předem objednat, jsou lázeňské procedury.

Okružní plavba - děti a plavba

Pro děti jsou na palubě většiny lodí vyhrazeny speciální prostory a nabízeny zvláštní služby. Děti od 2 do 12 let a mládež do 18 let můžete svěřit do péče profesionálních vedoucích, se kterými se mohou zúčastnit nejrůznějších her a aktivit – např. maškarní. Jazyková bariera v těchto klubech není problém. Pro děti jsou vyhrazeny speciální místnosti, prostory u bazénu, na některých lodích jsou i vodní skluzavky a tobogány. Na lodích je zřízena herna plná simulátorů, videoher a jiné. Pro sportovce je k dispozici k půjčení sportovní vybavení.

Plavba není umožněna ženám od 24. týdne těhotenství a dětem do 6 měsíců. Pokud by chtěla žena absolvovat plavbu v pokročilém stadiu těhotenství, je nutné mít potvrzení od lékaře o jejím zdravotním stavu.

Pro nejmenší personál lodi připraví na kajutu postýlku.

Okružní plavba - zdravotní omezení a lékařské ošetření na lodi

Plavba není umožněna ženám od 24. týdne těhotenství a dětem do 6 měsíců. Pokud by chtěla žena absolvovat plavbu v pokročilém stadiu těhotenství (do 23. týdne těhotenství), je nutné mít potvrzení od lékaře o jejím zdravotním stavu odpovídající délce plavby a navštíveným destinacím.

Na všech lodích je zdravotní středisko s odborným personálem pracujícím pod vedením lékaře. Otevírací doba střediska je v uvedena v lodních novinách. Pohotovost je k dispozici 24 hodin denně.

Lékařská služba na palubě lodi je zpoplatněna. Poplatky jsou uvedené ve zdravotním středisku a jsou automaticky účtovány na lodní kartu. Pokud budete mít uzavřené cestovní pojištění, uschovejte si doklady od lékaře pro refundaci v ČR.

V exotičtějších destinací doporučujeme informovat se o aktuálním doporučení očkování.

Okružní plavba - palubní noviny

Palubní noviny Vám personál každý večer doručí na kajutu v jazyce, jaký preferujete – noviny mohou být anglicky, německy, francouzsky a španělsky. V nich se dozvíte důležité informace pro následující den. Čas připlutí a odplutí, předpokládané počasí a stručné informace o přístavu. Pokud bude docházet ke změně časového pásma, či pro vstup na pevninu bude potřeba využít tendru (doprava menšími loděmi), zprávy o tom budou na první straně. Kromě těchto informací je zde také program aktivit na lodi pro daný den, čas podávání jídla a otevírací doba fitness, obchodů, sportovních hřišť, kasina a další.

Ačkoli plavby jsou předem perfektně připravené a zorganizované, může dojít v průběhu plavby ke změnám, o kterých není v silách cestovní kanceláře Vás předem informovat. Zejména co se týče využití tendru pro vstup na pevninu. To, zda bude moci loď kotvit v přístavu či na moři se kapitán dozví až při samotném připlutí.

Doporučujeme proto tyto palubní noviny alespoň letmo sledovat.

Okružní plavba - slavnostní příležitosti

Chcete na lodi oslavit výročí či narozeniny? Plavební společnost Vám za poplatek zařídí dort či kytici květin. Rovněž bývají různé nabídky pro novomanžele a při kulatém výroční svatby na některé plavby. Na lodi je dokonce možné uzavřít sňatek včetně hostiny. Sňatek bohužel není právoplatný s výjimkou lodí Royal Caribbean, jež získala povolení k uzavírání sňatků. Cestovní kancelář Vám na vyžádání zašle nabídku svatebních balíčků.

Tento web používá soubory cookie, díky kterým může poskytovat, chránit a zlepšovat služby. Používáním tohoto webu s těmito podmínkami souhlasíte.